Viltspår resultat                             

 

Champions under 2016:

 Marrone's MR Maceni SE53453/2014 Lab

Ägare: Marcus Hult

*******************

Conover's New Year's Night SE10672/2015 Flat

Ägare: Birgitta Torndal 

*******************

Mellargrus Beauty Bell SE28678/2010 Lab

Ägare: Eva Amlinger Öberg 

*******************

Sherlock's Give And Go S43374/2009 Flat

Ägare: Birgitta Torndal

*******************

Mysslä´s Prima Stumpa Av Tröbble SE36173/2013NSDTR

Ägare: Anton Olofsson Förare: Johanna Magnusson

 

STORT GRATTIS TILL ER!!

Resultat 2017

 

Lördagen den 23 september arrangerade klubben sitt ordinarie höstprov i viltspår i Sjonhem. 

8 ekipage kom till start samtliga i öppen klass 

Man tävlade också om Kennel Wisborgens Vandringspris ”Viltspårbägaren” 

Domare var Ingmar Palmgren, Henric Öhman och Joakim Åberg 

Resultat: 

Per Lindström/SEVCH Björshults Colour Spring, flat, 1:a pris, vandringspriset 

Katja Ståhlberg/J Rauköns Lykke, kleiner münsterl, 1:a pris 

Ted Hejdenberg/SEVCH Bad Dads Odd Molly, dogo Argentino, 1:a pris 

Elisabeth Vickman/Stjärnvallens Bianca, lab, 2:a pris 

Malin Cederskog/Ewoke´s Sunrice Surprice, flat, 2:a pris 

Siri Siggelin/Lifsungstollarens Tingeling, tollare, 2:a pris 

Markus Hult/SEVCH Lab Marrones Mr Maceni, lab, 2:a pris 

Siw Hederstedt/Lifsungstollarens Skrållan, tollare, 2:a pris

 


1:a pristagare!

  

 

 

 

Resultat rörliga viltspår

6 ekipage har deltagit i rörligt viltspår under maj med följande resultat

Domare: Janne Boberg, Plats: Etelhem

Carl Stålhandske/Lifsungstollarens Bianca, tollare  1:a pris ökl

Ylva Melin/Sea-Croft Damselfly, labrador   1:a pris ökl

Gusti Larsson/Vitpilens Sofia, labrador   EG anlagsklass

 

Domare: Aina Hult, Plats: Etelhem

Siw Hederstedt/Lifsungstollarens Skrållan, tollare  1:a pris ökl

 

Domare: Ingmar Palmgren, Plats: Halla  

Elisabeth Vickman/Stjärnvallens Bianca, labrador  1:a pril ökl

Christina Höggren/Gilliam´s Gold Sky And Heroic Glory, flat 3:e pris ökl

***************************************************************************************************************

Klubbmatch SSRK – Gotlands Taxklubb

I år var det SSRK:s tur att arrangera klubbmatchen.

Den ägde rum den 23 maj i Sjonhem och det var Gotlands Taxklubb som gick segrande ur striden

I det segrande laget ingick:

Märta Syén/Heatwave Elvira

Charlotte Hammarberg/Zelmaas Face

Joakim Åberg/Divan Dalzy

 

I SSRK:s lag ingick:

Per Lindström/Björshults Colour Of Spring

Åsa Cederwall/Rindi´s Highland Shady Lady

Pia Andersson/Lablustrious Aurelia

Domare var Siw Franzén, Gotl Taxklubb och Rolf Jakobsson, SSRK

 

 

 

 

 

Ordinarie viltspårsprov 2017-04-30 i Sjonhem

Domare var: Henric Öhman, Jan Boberg, Rolf Jakobsson och Ingmar Palmgren
 
Öppen klass
SEVCH Lablustrious Aurelia, 1:a, Lab, Förare: Pia Andersson
SEVCH Björshults Colour Spring, 1:a,flat, Förare: Per Lindström
SEVCH Conover´s New Year´s Night, 1:a, flat, Förare: Birgitta Torndal
SEVCH Rindi´s Highland Shady Lady, 1:a, HP, VP (“Spårstämpeln”, “Domarens pris”), Eng spring Förare: Åsa Cederwall
Lifsungstollarens Skrållan, 2:a, Tollare, Förare: Siw Hederstedt
Gilliam´s Gold Sky And Heroic Glory, 2:a, Flat, Förare: Christina Höggren
Rauköns Lykke, 2:a, Kleiner Münst, Förare: Katja Ståhlberg
Stjärnvallens Bianca, 3:e, Lab Förare: Lisa Vickman
Ewoki´s Surprise, 0:a, Flat, Förare: Malin Cederberg
 
Anlagsklass
Redborn Ultimate Fighter, Godk, HP, VP (“Viltspårkannan”), Tollare, Förare: Sara Florén
LP1 LP2 Lönnlövets Ystra, Godk, HP, Tollare,  Förare: Sara Florén
Lifsungstollarens Bianca, Godk, HP, Tollare, Förare: Carl Stålhandske
Mysslä´s En Prima Maserati Ghibli, ej godk, Tollare,  Förare: Marina Dahlström
Lablustrious Travmatiservr, ej godk, Lab, Förare: Pia Andersson
 
Dessa ekipage är uttagna till klubbkampen mot Taxklubben:
Birgitta Torndal/SEVCH Conover´s New Year´s Night
Per Lindström/Björshults Colour Of Spring
Åsa Cederwall/Rindi´s Highland Shady Lady
Reserv: Pia Andersson/Lablustrious Aurelia
 
Till SM-representant utsågs:
Birgitta Torndal/SEVCH Conover´s New Year´s Night
reserv: Pia Andersson/Lablustrious Aurelia

 

   

 Fika tillhör väl viltspår?! Här samlas deltagarna efter genomförda spår!

 

 

Kollegie-bedömming!                                                 Vår nya viltspåransvarige, Lisa, delade ut priser!

  

Domarna Henric, Janne, Rolf och Ingmar, tusen tack för ert arbete!                 Henric delar ut pris till Sara

 

  

Jan delar ut pris.                                                                        Siw får sitt pris av domare Rolf.

 

  

Pia får sitt pris av domare Jan.                               Christina får sitt pris av domare Rolf.                                                              Birgitta får även hon pris av Rolf.

 

   

Här delar domare Ingmar ut 2 st VP till Åsa!

Glada första-pristagare fr v, Pia, Sara, Per, Åsa, Birgitta, hundarnas namn får ni läsa högst upp.

Stort tack till provledning, domare, markägare, fotografen Tommy och till deltagarna för fina insatser!

 

********************************************************************************************************************************************************************

 

Rörligt viltspårprov 2017-04-17 

 
Domare Jan Boberg. Plats: Etelhem 
 
Öppen klass 
Lifsungstollarens Skrållan “Molly”, förare Siw Hederstedt, 2:a 
Gilliam´s Gold Sky and Heroic Glory “Trixie”, förare Christina Höggren, 2:a 
Stjärnvallens Bianca, förare Elisabeth Vickman, 2:a 

 

Anlagsklass 
Upsolut Bellini “Joker”, förare Elisabeth Hoppe, Godk
 
 

********************************************************************************************************************************************************************

 

Resultat 2016

 

Ordinarie viltspårsprov 2016-05-08 

Anlagsklass

Ryegate´s Touch Too Much SE10867/2015 Flat Ägare: Annica Stenström Godkänd

Gosbäckens Tindra Pascal SE63275/2011 Shetland Sheepdog Ägare: Ann-Marie Engström Ej godkänd

Goldsand´s Hey Gorgeous SE31071/2015 Golden Ägare: Karin Stumle Nilsson Godkänd

Mjöåns Orras SE36535/2015 Wachtel Ägare: Rita Hallgren Godkänd

Billy-Boy SE53330/2010 Cocker Ägare: Inger Löfgren Godkänd

Lifsungstollarens Skrållan SE35432/2015 NSDTR Ägare: Siw Hedestedt Godkänd

Kauparves Jum-Jum SE12110/2015 Welsh Springer Spaniel Ägare: Jenny Carlsson Ej godkänd

 

ÖPPENKLASS

SEVCH Lablustrious Aurelia SE37546/2010 Lab Ägare: Pia Andersson 1:a

SEVCH Minnows At Sea SE30162/2012 Lab Ägare: Jessica Hedenstein 1:a (Förare: Patric Hedenstein)

Snowjars Lindsay SE20558/2013 Golden Ägare: Ann Sedersten 0:a (Förare: Mikael Sedersten)

Gilliam´s Gold Sky And Heroic Glory SE20346/2013 Flat Ägare: Christina Höggren 2:a

Mysslä´s Zerlina Wa Mozart SE31578/2011 N S D T R Ägare: Ann-Louise Hedman 2:a

Falbackskogs Mimer SE41312/2014 Basset Fauve De Bretagne Ägare: Leif Pettersson 0:a

Conover´s New Year´s Night SE10672/2015 Flat Ägare: Birgitta Torndal 0:a

Lab Marrone´s Mr Maceni SE53453/2014 Lab Ägare: Markus Hult 1:a

Mysslä´s Prima Stumpa Av Tröbble SE36173/2013 N S D T R Ägare: Anton Olofsson 1:a = CH (Förare: Johanna Magnusson)

Sherlock´s Give And Go S43374/2009 Flat Ägare: Birgitta Torndal 2:a och ”Domarnas VP”

Körninge Climing Ivy SE58551/2012 Labrador Retriver Ägare: Helene Sjögren 1:a och ”HP”

Björshults Colour Of Spring SE12335/2013 Flat Ägare: Signe & Per Lindström 1:a

Rindi´s Highland Shady Lady S33992/2009 Engelsk Springer Spaniel Ägare: Åsa Cederwall 1:a

Mellargus Beauty Bell SE28678/2010 Lab Ägare: Eva Amlinger Öberg 0:a

Lablustrions Clover Hill S11306/2008 Lab Ägare: Kenth Öhman 0:a (Förare: Ia Lönngren)

Bad Dads Odd Molly S36998/2008 Dogo Argentino Ägare: Ted Hejdenberg 1:a och ”HP” + ”VP Spårstämpeln”

Stjärnvallens Bianca SE39244/2014 Lab Ägare: Elisabeth Vickman 1:a

*****************************************************************************************************************************************************************************

 

Ordinarie viltspårsprov 2016-09-26

Anlagsklass

Wisborgens Scott ”Dennis” SE32201/2012 Cocker Ägare: Lotta Persson Ej godkänd 

Sea-crott Damselfly SE32896/2015 Lab Ägare: Ylva Melin Godkänd

 

Öppen klass

Bad Dads Odd Molly S36998/2008 Dogo Argentino Ägare: Ted Hejdenberg 2:a

Conover´s New Year´s Night SE10672/2015 Flat Ägare: Birgitta Torndal 1:a och ”HP”

Björshults Colour of Spring SE12335/2013 Flatcoated Retriever Ägare: Signe Lindström 2:a 

SV VCH Lablustrious Aurelia SE37546/2010 Lab Ägare: Pia Andersson 1:a 

Stjärnvallens Bianca SE39244/2014 Lab Ägare: Elisabeth Vickman 2:a

Lifsungstollarens Skrållan SE35432/2015 NSDTR Ägare: Siv Hederstedt 3:e

Mellargrus Beauty Bell SE28678/2010 Lab Ägare: Eva Amlinger Öberg 1:a Pris och ”HP” = ”CH”

Fallbacksskogens Mimer SE41312/2014 Basset Fauve De Bretange Ägare: Leif Pettersson 0:a

 

*****************************************************************************************************************************************************************************

Rörliga spår under 2016

Gilljans Gold Digger se61383/2011 Cocker Ägare: Agneta Wiberg 1:a

Lab Marrone's MR Maceni SE53453/2014 Lab Ägare: Marcus Hult 1:a = CH

Sherlock's Give And Go S43374/2009 Flat Ägare: Birgitta Torndal 1:a

Lifsungstollarens Skrållan SE35432/2015 NSDTR Ägare: Siw Hederstedt 1:a

Billy-Boy SE53330/2010 Cocker Ägare: Inger Löfgren 2:a

Mjöåns Orras SE36535/2015 Wachtel Ägaren: Rita Hallgren

Stjärnvallens Bianca SE39244/2014 Lab Ägare: Elisabeth Vickman 1:a

Gilliam's Gold Sky And Heroic Glory SE20346/2013 Flat Ägare: Christina Höggren 2:a

Conover's New Year's Night SE10672/2015 Flat Ägare: Birgitta Torndal 1:a = CH